Poradna Florbalové hole


Autor: | Vloženo: 24.01.2012 000 16:49 | Témata: Poradna Florbalové hole

JAK VYBRAT SYNOVI FLORBAL.HOKEJKU

dOBRÝ DEN,NEVÍM SI RADY S VÝBĚREM HOKEJKY PRO SYNA,JE ZAČÁTEČNÍK ,LEVÁK,VYS.130CM.dĚKUJI ZA RADU

  • Yarra

    Yarra

    18. března 2012

    Dobry vecer, pokud je dotaz jeste aktualni, zkusim poradit (pokud ne, povazujte muj prispevek, prosim, za bezpredmetny).
    Pro syna by pro zacatek nemusela byt spatna napr. Salming Aero 35. Je to ale jen tip podle toho, co jste o synovi napsala. Vybrat by si mel nakonec on sam.
    Obecne bych ja doporucil ridit se pri vyberu hokejky nasledujicimi body.
    1) Tvrdost hokejky: cislo u spousty hokejek uvadene jako soucast jmena modelu, u jinych si to musite zjistit (u kazde by to melo jit). Byva to cislo 23 - 40 ci 2.3 - 4.0 (pripadne i vyssi). Udava, o kolik mm ci cm se prohne tyc hokejky, polozite-li ji na dva operne body vzdalene od sebe 80 cm a povesite na ni 30 kg zavazi. Ty nejtvrdsi se prohnou opravdu jen o tech 23 mm (ci 2.3 cm), takze jsou opravdu velmi (!) tvrde. Pro malyho kluka bych tvrdosti cca 28 a nizsi urcite vynechal, aby se naucil poradne strilet, potrebuje hokejku, kterou bez vetsi namahy prohne, a hokejku s tvrdosti 23 poradne neprohnou ani leckteri dospeli hraci. U vyse uvedene hokejky je tvrdost 35, dle meho vyhovujici.
    2) Delka hokejky: nenechal bych se unest delkou hokejek pro dospele (96 cm a vice) a ridil se tim, co vam ve specializovane prodejne reknou - pro kluka o vysce 130 cm by ta delka (udava se delka samotne hole, bez cepele) mohla byt okolo 70 cm. Nejake rizikove namahy zad z prilis kratke hokejky se nebojte. Kdyby mel hokejku delsi, dosahl by s ni dal, ale to je podle me jedina vyhoda. Nevyhod je oproti tomu vice - prilis dlouha hokejka hraci prekazi, kdyz potrebuje hrat u mantinelu/zdi a ma balonek pod nohama. Muze byt prekazkou take pri strelbe, pro spravnou techniku strelby (aby ta strela trochu letela) by mela byt horni ruka, drzici konec hokejky, v urcite pozici vuci rameni a s prilis dlouhou hokejkou to muze byt problem. Abych to opet vztahl na hokejku, kterou jsem zminil v uvodu, tak s delkou 68 cm by si urcite bez problemu zahral, 77 cm je jeste v norme (i s ohledem na to, ze pravdepodobne jeste poroste), s delkou 82 cm by to mel minimalne ze zacatku asi tezke a napr. delka 96 cm je pro nej dle meho nazoru vylozene nevhodna. Nastesti se prilis dlouha hokejka da lecit.:) Da se sundat omotavka a spunt na hornim konci, seriznout, vratit spunt zpet a namotat znova omotavku (bud puvodni nebo novou, zejmena pokud ta puvodni byla ta jednodilna, sesita, ne klasicka namotavana, jak ji znate napr. z tenisovych raket).
    3) Certifikace IFF (mnou odkazovana hokejka ji ma): pokud jsou moje informace spravne, tak certifikace mj. znamena, ze vyrobce testoval, jak se dany model hokejky chova, kdyz se hokejka poskodi ci zlomi. U certifikovane hokejky by se nemelo stat, ze se na ni pri poskozeni ci zlomeni nekde objevi ostra hrana, hrot ci cokoli podobne nebezpecneho. Co se tyka proverenych vyrobcu, ma certifikaci 99% hokejek. Zda syn potrebuje hokejku s certifikaci, necham na vasem posouzeni, nicmene ac se hokejky s certifikaci mohou zdat o neco malo drazsi, po chvilce hledani na netu mozna zjistite, ze hokejkou bez certifikace usetrite radove desitky korun.
    4) Cepel hokejky (lopata): hrozne moc individualni vec, musi hraci sednout. To, jak vyrobci pisou, ze ta ci ktera cepel je stredne tvrda (lepsi pojmenovani pro to, co za timhle pojmem hraci hledaji, je torzni tuhost), znamena pouze to, ze je stredne tvrda v porovnani se stejnym modelem stejneho vyrobce, u ktereho je pouzit jen trochu jiny material. V zadnem pripade to nerika, ze ta cepel bude urcite tvrdsi nez jina cepel od jineho vyrobce oznacena jako mekka. Pro zacatecnika bude asi lepsi cepel spise mekci, cim tvrdsi totiz cepel je, tim technicky narocnejsi je zpracovani a kontrola micku. Vyhodou u cepeli je to, ze se daji menit. Pokud by syn treba casem zjistil, ze mu cepel uz z nejakeho duvodu nevyhovuje nebo je poskozena, muze ji vymenit budto za stejny model, mozna jine tvrdosti, pripadne uplne jiny model, kdyz by na to prislo, i od jineho vyrobce. Ale: v predchozim bode zminena certifikace se vztahuje na jakoukoli kombinaci tyc-cepel od jednoho vyrobce. Takze, vybiral bych pro zacatecnika spis mekci cepel, jinak vylozene pocitove. Freestylove cepele (Salming Aero Z, Zone 369) jsou pri bezne hre do znacne miry pouzitelne (ackoli spouste hracu tvar spicky vadi), zacatecnikovi muzou pomoct dostat do krve urcite prvky pouzivane pri kontrole micku, takze bych je nezavrhoval.
    5) Omotavka: tady neni nic sloziteho k vymysleni. Kazda omotavka se da vymenit, kdyby nevyhovovala. Kazda omotavka minimalne par mesicu vydrzi, i kdyz se hraci opravdu velmi poti ruce. Dvoudilna omotavka - hornich cca 15 cm namotavana, zbytek jednodilna sesita - neni spatna v tom, ze se da menit jen ta horni cast, ktera je nejvice namahana.
    6) Profil tyce, drzeni - ovalne, kulate: kulate je klasika, ovalne se muze lepe drzet, muze pomoct eliminovat nechtene prokluzovani hokejky v ruce, kdyz uz omotavka neni idealni. Chce to vyzkouset, oval nemusi kazdemu vyhovovat. Na druhou stranu, z kulateho profilu se da vyrobit oval treba jen na konci hole pro horni ruku nalepenim napr. kusu tkanicky pod omotavku.
    7) Vychytavky typu curve/kickzone/bow/bubble, atd. - muzete je vzit v uvahu, ale hokejky s nimi budou drazsi a bohuzel to automaticky neznamena, ze se s necim takovym synovi stoprocentne bude hrat lepe. Je spousta hracu, ktera napr. system Curve (zahnuti spodni casti tyce) vyzkousela a vratila se zpet ke klasicke, rovne hokejce. Tudiz obycejna, rovna tyc neni spatna volba ani pro zacatecnika. Curvy, bubliny a podobne veci muzou prijit casem...
    8) Leva nebo prava - pokud uz syn hral florbal nebo hokej, bude vedet, jak drzel hokejku. Pokud ne, budete to spolu muset nejak vykoumat, ktera by pro neho byla lepsi.:) Jestli je levak, nemusi to nutne znamenat, ze bude potrebovat levou hokejku (leva ruka je na hokejce nize, bliz k cepeli). Kdysi kolovala takova poucka, ze by hracova silnejsi ruka (u pravaku prava, u levaku leva) mela byt na hokejce ta horni, to by pro vaseho syna znamenalo pravou hokejku. Ale ani tahle poucka neplati ve vsech pripadech. Urcitou pomuckou by mohlo byt to, jak drzi treba motyku ci sekyru, pokud ji bude drzet na konci levou rukou, mohlo by mu vyhovovat, kdyby drzel na konci levou rukou i hokejku (tim padem by byla opet prava). Kazdopadne si myslim, ze nejpozdeji v obchode, az si vyzkousi drzeni hokejky na levou i pravou stranu, zjisti, ktere z nich mu prijde prirozenejsi...

    • Byla pro vás tato odpověď užitečná?
    • Ano (7)
    • Ne

Tato otázka byla již uzavřena, protože na ni nikdo během posledních 90 dnů neodpověděl.

Pokud se chcete zeptat na něco dalšího, položte novou otázku.